שינוי תב”ע

ראשי התיבות של תב"ע הם 'תכנית בניין עיר'. התב"ע הוא למעשה מסמך אישור המעניק תוקף חוקי לקרקע. מטרתו אפשר את השימוש בקרקע כלשהי בהתאם לחוק. שינוי תב"ע הוא שינוי בחוק הנוגע לאותה קרקע, שינוי שיש לבצע בעזרת טיפול אדריכלי מקצועי. כל שינוי שכזה חייב לעבור אישור של ועדה מקומית או מחוזית לתכנון ובניה. ללא אישור זה לא ניתן לקבל היתר בניה חוקי לאותו שטח.

משום שכל שטח מיועד לבניה מסוג מסוים יש לבצע בדיקה באשר לייעוד השטח טרם רכישתו. שינוי תב"ע הינו דבר אפשרי אך פעמים רבות מדובר בתהליך מורכב הכולל בירוקרטיה רבה. על מנת לעבור הליך זה בהצלחה מומלץ לקבל ייעוץ וליווי מחברה המתמחה בשינוי תב"ע.

כיצד עושים שינוי תב"ע 

התב"ע מורכב מחמישה מסמכים הכוללים תקנון, תשריטים, נספח בינוי וחישובי שטחים. התשריט הינו שרטוט החלקה הקיימת המתאר את ייעוד הקרקע, נספח הבינוי זוהי ההרמוניקה המציינת את השינויים ותוספות הבניה הרצויות. מסמכים אלו יוגשו אל הוועדה המקומית או המחוזית לתכנון ובניה. הפקדת התוכנית בוועדה צריכה להיות מפורסמת ברבים על מנת לאפשר למתנגדים לתוכנית להשמיע את קולם. במידה והשינוי נוגע לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 38) הוא יקבל עדיפות בבדיקה מן הוועדה.

סוגי שינוי התב"ע העיקריים הינם:

  • תוספות בניה והגדלת זכויות בניה
  • שינוי קווי בניין
  • שינוי ייעוד הקרקע

שינוי תב"ע אינו תהליך קל ודורש ידע ובקיאות רבה הן בעולם האדריכלות והן בדקויות הנוגעות לחוקי הבניה בישראל. "מרום אדריכלים" הינו משרד אדריכלי מנוסה ומקצועי אשר ישמח ללוות אתכם בתהליך שינוי התב"ע.

מרום אדריכלים – מקפידים על הפרטים הקטנים

הצלחתו של כל פרויקט גדול מבוססת על הפרטים הקטנים. בין אם מדובר בשיפוץ בניין וחלוקת חלל מחדש או בפרויקט בניה גדול ומקיף השייך לפינוי בינוי – חשוב כי הדבר יתבצעו בצורה המקצועית ביותר. האדריכלים של "מרום אדריכלים" ישמחו לרתום את מלוא כישוריהם וניסיונם על מנת שתקבלו את בית חלומותיכם. על ידי היכרות מעמיקה עם החוק וזכויות הדייר , שימוש בחומרים המתקדמים ביותר וחוש אסתטי מפותח – הפרויקטים המנוהלים תחת המשרד זוכים להצלחה מרובה בכל פעם מחדש.